BORU KAYNAĞINDA ORBİTAL KAYNAK TEKNİKLERİ

Modern laboratuarlarda, uzman deneyimli kadrosu ile boru sektörünün ihtiyaçlarına yönelik özlü ve gazaltı tel ürünlerini üreten ve geliştirmeye devam eden Gedik Kaynak, birçok üstünlüğe sahip orbital kaynak sistem ve çözümlerini müşteri hizmetine sunuyor.
Boru kaynağında kullanılmak üzere geliştirilen ve “orbital kaynak yöntemi” olarak adlandırılan yöntem, iki ayrı borunun, yatay eksen üzerinde sabit kalarak kaynak makinesinin borunun dış kısmına monte edilen kelepçe üzerinde dairesel hareket etmesi sonucu kaynak işleminin gerçekleşmesini sağlayan otomatik bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Bu makinelerde son geliştirilmiş otomatik kontrol teknolojileri ile arkın hareketi kontrol altında tutuluyor, hız ve güvenilirlik arttırılmış, kaynakçı müdahalesi ise minimuma indirilmiş oluyor. Otomatik MIG-MAG kaynak yöntemi ile kök, sıcak, dolgu ve kapama pasoları atılabiliyor.Sistem, kaynak makinesi, güç kaynağı, kelepçe, tel besleyici ve elektronik kontrol panellerinden oluşuyor.

Kaynak işleminden önce hizalanan borular üzerindeki kelepçeye yerleştirilen orbital kaynak makinesinin, boru çevresinde “aşağıdan yukarı” veya “yukarıdan aşağı” hareketi sağlanarak sürekli kaynak işlemi gerçekleştiriliyor. Bu yöntemle yapılan kaynak, hızlı olması sebebiyle zamandan tasarruf sağlamakla beraber verimi ve sürekli kaliteyi beraberinde getiriyor. Aynı zamanda minimum insan gücü ile kaynağın belirli bir standartta ve hatasız olarak yapılabilmesini mümkün kılıyor. Otomasyondan dolayı zaman tasarrufu ve mükemmel kaynak dikişi sağlayan orbital kaynak yönteminde gazaltı özlü ve masif telleri kullanılıyor.

Bu metodun kullanımı kaynak ağzının ve boru hizalanma aşamalarının çok iyi hazırlanmasını gerektiriyor. Kaynak ağızları makine ile açılmamış ise yüzeylerin düzgünlüğüne ve kaynak ağzının homojenliğine azami itina gösterilmesi gerekiyor. API 1104 standardına göre yapılan kaynak işlemlerinde hatasız ve kaliteli kaynak dikişi elde edebilmek için boruların herhangi bir eksen kaçıklığı olmaksızın çok iyi bir şekilde hizalanması gerekiyor. Özellikle spiral kaynaklı borularda ovallik kaçınılmaz olacağından boruların hizaya getirilmesi işlemine bilhassa özen gösterilmesi gerekiyor. Boru dilimleri arasındaki en fazla hizasızlığın 2 mm’yi geçmemesi öneriliyor.

Orbital kaynak tekniği sadece boru-boru bağlantıları için değil, çok sayıda boru-gövde bağlantısının bulunduğu kazan, ısı eşanjörleri ve tanker imalatında da hızlı, güvenilir ve ekonomik olarak yaygın şekilde kullanılıyor.

 

2016-10-18T13:33:08+03:00
Precious Metals Data, Currency Data, Charts, and Widgets Powered by nFusion Solutions

X