GEDİK PASLANMAZ ÇELİK YÜZEY TEMİZLEME SİSTEMLERİ

Paslanmaz Çelikte Kaynak ve kaynak sonrası temizlik;

Paslanmaz Çelikler en az %11 Krom elementi içeren ve bu elementin, paslanmaz çeliğin yüzeyinde havada bulunan Oksijenle bağ yaparak Krom-Oksit tabakası oluşturmasıyla paslanmadan korunan çelik alaşımlarıdır. Paslanmaz çeliklerin kaynağı esnasında ısı girdisiyle ve metalin ergimesiyle kaynak bölgesindeki yapı bozulur. Kaynakta kullanılan ilave metal, gaz tipi ve kaynak metodu ile bu bölgedeki bozunma şekilleri farklılıklar gösterir. Bu görüntü bozuklukları mavi, yeşil, sarı, mor vb. gibi renklerde ve gök kuşağı görünümündedir. Yüksek ısı girdisiyle ve yanlış kaynak şekilleriyle yanmış olan bölgelerde oluşabilir. Kaynak sonrasında gerek görünüm, gerekse fiziksek ve kimyasal dayanımlar için yapısı bozunmuş bu kaynak bölgesini temizlemek gerekir. Aksi takdirde oksitlenme ve yapının sağlamlığını kaybetmesi gibi problemler yaşanır.

Paslanmaz Çeliklerde Kaynak Temizlik çeşitleri;

Kaynak bölgesi temizliği kimyasal ve mekanik metotlarla yapılır. Kumlama vb. mekanik metotlar kimyasal metotlara göre verimsizdir. Dolayısıyla kimyasal metotlar daha başarılı ve daha avantajlıdır. Fakat uygulaması mekanik metotlara göre daha zordur.

Kimyasal Temizleme nasıl yapılır?

Sağlıklı bir kimyasal temizlik 3 aşamada yapılır;
– Yağ Giderme;
Kimyasal Temizlikte başlangıç aşaması olan yağ giderme, çeliğin yüzeyinde bulunan yağ, toz veya çalışma ortamından kaynaklanan Karbon partiküllerini yüzeyden temizlemek için uygulanır.
– Dekapaj (Asitleme);
Kaynak bölgesindeki renk ve yapı bozukluğunu gidermek için uygulanan ve farklı asitler yardımıyla uygulanan temizlik yöntemidir.
– Pasivasyon;
Kaynak ve diğer yüzey temizliği işlemlerinden sonra paslanmaz çelik yüzeyindeki Krom-Oksit filminin düzgün homojen ve stabil olmasını sağlayan yüzey koruma yöntemidir.

Neden GeKaMac Yüzey Temizleyiciler?

Gedik Kaynak A.Ş. uzman kadrosu ve 49 yıllık bilgi birikimi ile Ar-Ge çalışmalarının ve piyasa araştırmalarının ışığında doğru zamanda doğru adımlar atıp doğru projeler geliştirmektedir. GeKaMac Yüzey Temizleyicileri, Dünyanın en hızlı çalışan ve en avantajlı sistemlerinden biridir. GeKaMac EKO ile çok daha hızlı ve etkili bir kaynak temizliği elde edeceksiniz. CE belgeli ve hiçbir toksik içeriği olmayan kimyasalların yardımıyla en sağlıklı temizlik ve kullanım kolaylığı sizin olacak.

Nasıl Çalışır?

GeKaMac EKO paslanmaz kaynağının elektrokimyasal yöntemlerle temizlenmesini sağlayan Dünyanın en hızlı çalışan ve hiçbir toksik etki bırakmayan tek cihazdır. GeKaMac EKO ile çalışan özel sıvılara, cihaz sayesinde aktarılan akım ve voltaj ile uygulanan bölgede bir elektrokimyasal reaksiyon gerçekleşir. Bu reaksiyonla elektrik akımı olmadan hiçbir kimyasal ve zararlı etki bırakmayan özel kimyasallar kaynak bölgesinde asitleme (pikle) işlemi uygularlar. Bu Pikle işleminde kaynak bölgesindeki düzensiz yapı asit yardımıyla kırılır. Yapısı gereği paslanmaz çeliğin içeriğinde bulunan Krom elementi havadaki oksijenle yeniden dengeli ve düzenli bir bağ yapar ve bu bölge böylece tamir olmuş olur. Daha sonra yüzeyde kalan tortular nemli bir bez yardımıyla veya yüzeye yıkama işlemi yapılarak uzaklaştırılır. Su ile yapılacak hafif bir yıkama işlemi yeterli olacaktır.

2018-04-26T11:24:44+03:00
Precious Metals Data, Currency Data, Charts, and Widgets Powered by nFusion Solutions

X