Gedik’te Kadın Çalışan İstihdamı 2014 Yılından İtibaren Artarak Devam Ediyor

Gedik kaynak, iş yerinde sektörün geleneksel yapısına özgü olarak erkek mavi yakalı çalışanların yaptıkları işlerin ve görevlerin bir kısmını kadın çalışanlarında yapabileceği düşüncesi ile 2014 yılından itibaren “mavi yakalı” kadın işçi istihdamı ile sektörde bir ilke imza atıyor.

Gedik Kaynak A.Ş, Gedik Holding bünyesinde 600’e yakın çalışanı ile GeKa Markalı ürünlerini (Elektrotlar, kaynak telleri ve makineleri) 80 e yakın ülkeye ihraç ederek ülkemizde 1963’ten beri sektörün öncü kuruluşu olarak dikkat çekiyor.

Geleneksel olarak kaynak sarf malzemeleri üreten sektör “erkek” mavi-yaka çalışanı olan bir sektördür. 2014 de bu geleneksel yapıyı değiştirerek çalışma hayatında toplumsal cinsiyet eşitliği sağlama konusunda sektörde öncü bir firma olan Gedik Kaynak İstanbul-Pendik’teki fabrikasında kadın çalışan istihdamı ile çalışmalarını başarı ile sürdürmektedir.

Özellikle çalışma hayatında toplumsal cinsiyet eşitliğine dair yürütülen faaliyetler içerisinde firma kapsamında çalışanların %20’lik kesimini kadın mavi yaka çalışanları oluşturuyor. Kadın çalışanların işlerinde gösterdikleri gayret ve çaba ile pek çok konuda en az mavi yaka erkek çalışanlar kadar performans gösterdiğini belirten Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik, firma içerisinde kadın istihdamı ve çalışma hayatında toplumsal cinsiyet eşitliğine dair çalışmaların önemine vurgu yaptı.

Firmanın üretim sahası dışında yönetim biriminde de kadın çalışan sayısı oldukça yüksek. Bu oran yönetim kadrosunda % 40’ı bulmakta. Bu sayının içerisinde, Yönetim Kurulu Başkanı, Pazarlama Müdürü, İnsan Kaynakları Müdürü, İhracat Müdürü, İç Denetim Müdürü, İthalat Müdürü, Hukuk İşleri Müdürü bulunmaktadır.

2016-03-04T08:27:11+03:00
Precious Metals Data, Currency Data, Charts, and Widgets Powered by nFusion Solutions

X