Orbital Kaynak Teknolojisinin Boru Sektöründe Kullanımı Konusunda Çalışan Genç Mühendisimizin Başarısı

Gedik Kaynak A.Ş. çalışanlarımızdan Didem Gençkan, “Doğal Gaz Boru Hatlarında Orbital Kaynak Teknolojisi Kullanılarak Yapılan Kaynakların Mekanik ve Mikro yapı Özelliklerinin İncelenmesi” konulu çalışmalarını başarıyla tamamlayıp, 08.12.2014 tarihinde İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Yönetim Kurulu onayı ile “doktor” ünvanı almıştır.

Dr. Didem Gençkan, 2007 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra 2007-2009 yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Malzeme Mühendisliği bölümünde yüksek lisansını tamamlamıştır. 2009-2014 yılları arası İTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği’nde doktora çalışmalarını gerçekleştirmiş ve eş zamanlı olarak Gedik Kaynak A.Ş’de Proje Mühendisi olarak görev almıştır.

Doğal gaz boru hatlarında, orbital kaynak teknolojisi kullanılarak kaynak edilen API 5L X65, X70 ve X80 çelik boruların mekanik ve mikroyapı özelliklerinin incelenmesi, X80 çelik borunun kaynağına özel yerli rutil özlü kaynak telinin tasarlanıp üretilmesi, muadil ürünler ile karşılaştırılması ve orbital kaynak sistemi çalışma parametrelerinin optimizasyonu gibi çalışmaları kapsayan bu doktora tezi, T.C Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Sanayi Tezleri Programı çerçevesinde, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Gedik Kaynak A.Ş.’nin proje ortakları olduğu 2009-2014 yılları arasındaki çalışmalar sonucu gerçekleştirilmiştir.

Kaynak teknolojileri ve kaynak sarf malzemeleri konularında boru sektörü başta olmak üzere inşaat, demiryolu, gemi ve havacılık sanayinin çeşitli projelerinde, şirket içi ve çeşitli üniversitelerle yapılan devlet teşvikli Ar-Ge projelerinde görevler alan Dr. Didem Gençkan, aynı zamanda boru hattı kaynağında kullanılan orbital kaynak teknolojileri ve çeşitli konstrüksiyon projelerindeki otomasyon sistemleri üzerinde çalışmalarına devam etmektedir. Çeşitli yurt içi ve yurt dışı konferans, kongre ve çalıştaylarda teknik sunumlar gerçekleştirmiş olup, birçok bildiri ve makalesi bulunmaktadır.

2016-03-04T10:27:13+03:00
Precious Metals Data, Currency Data, Charts, and Widgets Powered by nFusion Solutions

X